Jak i kiedy złowić karpia?

Karp to ryba słodkowodna, która wywodzi się z rodziny karpiowatych. Znane wszystkim karpie żyją w głębokich rzekach lub rozlewiskach. Jest to ryba hodowana i poławiana na dużą skalę, przez co jest rybą konsumpcyjną. Wędkarstwo karpiowe jest wędkarstwem przygodowym, które daje ogromną frajdę z łowienia.

Kiedy jest najlepsza pora na łowienie karpia?

Oczywiście ten gatunek ryby, a mowa tu o karpiu, można łowić przez cały rok, ale nie zapominajmy o okresie zimowym, gdzie temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza. W tym czasie zimowym karpie zapadają tzw. hibernacje i nie żerują. Sezon na karpia tak naprawdę zaczyna się w maju. Najlepszą porą jest środek dnia, czyli samo południe. Woda wtedy jest dość nagrzana.  W innych miesiącach tych letnich, zaczynając od czerwca gdzie woda już jest wystarczająco nagrzana, karpie zaczynają żerować w nocy. Wtedy w nocy przez okres letni jest największy połów. Karpie z reguły są płochliwym gatunkiem i pływają dalej niż brzeg, im dalej w głąb jest większa szansa na ogromny połów z racji tego, że karpie mają spokój i ciszę. Natomiast, gdy nadejdzie jesień, karp staje się bardziej aktywną rybą, która się przygotowuje na zimowy okres. W tym czasie karpie starają się gromadzić pokarm i w ten sposób przybierają na wadzę. Niska temperatura pozwala tym rybom na żerowanie rankiem i wieczorem.

Jak złowić karpia?

Jeśli już przeczytamy artykuł o zaletach spożywania karpia np. ten ze strony www.coslychac.pl, to wiemy, że warto je spożywać. Jednak jak osobiście złowić karpia? Karpia złowić nie jest łatwo. I to nawet wtedy, gdy przebywa w stawie hodowlanym. Z kolei złowienie karpia w rzece stanowi już konkretny problem, no i ten pomysł z reguły się nie powiedzie.

Na co biorą karpie?

Karpie należą do ryb wszystkożernych i jest dozwolona każda przynęta. Co można zaproponować karpiowi? Karpia dieta zmienia się zależnie od pory roku a mianowicie wiosną karpie wolałyby mięsko a latem owoce. A co możemy rybą zaproponować na przynętę?

  • robaki,
  • kulki proteinowe,
  • bułka,
  • ślimaki,
  • małże.

Jak wiemy karp kojarzy się tylko z Bożym Narodzeniem i właśnie wtedy spożywany go najchętniej i najczęściej. Zaleca się również spożywać karpie w okresie wakacyjnym, gdyż w Polsce tego gatunku ryby nie brakuje. Wędkarstwo jest świetnym rodzajem hobby, a w szczególności, gdy rybę jest trudno złowić, a zdarza się tak na dzikim łowisku i sprawia ono wtedy największą radość.