5 zaskakujących faktów o krewetkach

1. Choć mają bardzo małe mózgi, krewetki są złożonymi zwierzętami

Raporty wykazały, że krewetki czyszczące jedzą martwe łuski i pasożyty ze skóry żywych ryb. Ale bardziej niż to, co jedzą, fascynujące jest to, jak to robią. Stwierdzono, że zwierzęta te wykonują choreograficzny taniec, aby zwabić inne ryby do zbliżenia się na tyle, by mogły się nimi pożywić lub je „oczyścić”. Wielkość innych ryb zwykle nie ma znaczenia, ponieważ czasami są one dwa razy większe od krewetki.

2. Krewetki to skorupiaki, które zawierają minerał zwalczający raka

Krewetki mają wysoką zawartość selenu, minerału przeciwutleniającego, który stymuluje enzymy do zwalczania rakotwórczych wolnych rodników i hamuje wzrost guzów. Jest to jeden z faktów, o którym powinieneś pamiętać. Włączenie małego skorupiaka do swojej diety może obniżyć ryzyko zachorowania na raka. Czy wiesz, że krewetki można hodować w domowym akwarium? Więcej info tutaj: https://www.pudel.pl/krewetka-w-akwarium-egzotyka-w-twoim-salonie

3. Niektóre krewetki mogą być bardzo głośne dzięki swoim szczypcom

Niektóre gatunki krewetek mogą wytwarzać dźwięki silniejsze niż jakiekolwiek inne stworzenie morskie, wydając swoimi szczypcami hałas głośniejszy niż wystrzał z pistoletu lub silnik odrzutowy. Woda może wydawać się cicha, ale może stać się dość głośna pod powierzchnią, gdy występują w niej pstrykające krewetki. Okręty podwodne Marynarki Wojennej są znane z ukrywania się wśród skupisk krewetek, aby uniknąć wykrycia przez radar. Uważa się, że robią to, aby wejść w interakcję z innymi krewetkami lub po prostu ogłuszyć swoją ofiarę.

4. Krewetki występują w różnych kolorach, na które wpływ ma ich naturalne środowisko

Siedliska krewetek są dość zróżnicowane, z ogromną gamą kolorów, jasności i wzorów. Odkryto, że skorupiaki z rodziny Decapod, podobnie jak inne bezkręgowce, mają zdolność do zmiany koloru w krótkich i długich okresach. W pierwszym przypadku zmiana może nastąpić w ciągu sekund, minut lub godzin, natomiast drugi przypadek związany jest z plastycznością fenotypową i rozwojem. Niektóre podgatunki krewetek mogą zmieniać swoje ubarwienie, aby wtopić się w środowisko. Krewetki w środowisku tropikalnym i subtropikalnym mają żywe kolory. Inne są przezroczyste, co utrudnia drapieżnikom ich zauważenie. W mulistych korytach rzek można znaleźć krewetki w brązowych i zielonych kolorach.

5. Krewetki nie mają płetw, ale mimo to świetnie pływają

Krewetki są dość sprawnymi pływakami, co może być zaskakujące, biorąc pod uwagę, że nie mają płetw jak ryby. Napinając mięśnie brzucha i ogona, mogą napędzać się szybko. Ze względu na budowę ciała pływają jednak do tyłu Mogą płynąć do przodu z wyrostkami pod ogonem, ale ten ruch jest wolniejszy niż pływanie do tyłu.