Jak możemy chronić życie morskie

Ochrona przyrody

Zanieczyszczenia i zmiany klimatu, wraz z innymi działaniami, takimi jak przełowienie mają znaczny wpływ na ekosystemy morskie i oceaniczne, co ma wpływ na wiele gatunków żyjących w ich wodach. Ogrzewanie się oceanów lub zakwaszanie wód powoduje przemieszczanie się gatunków do siedlisk innych niż ich własne. Powoduje to, że stają one w obliczu zagrożeń lub sytuacji, na które nie są przygotowane.

Powodują one również pogorszenie stanu flory morskiej, która w dużej mierze służy jako pożywienie dla dużej części fauny zamieszkującej te wody. Nie wspominając o zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi, jednym z największych problemów, z jakimi boryka się ochrona mórz i oceanów, a który został spowodowany wyłącznie przez człowieka.

Ważne jest o pamiętaniu o pewnych radach lub praktykach, które można stosować, aby nie wpływać na morza i oceany oraz chronić gatunki, które w nich żyją. Żółwie morskie, rekiny, delfiny szare lub pospolite, wieloryb niebieski, konik morski, morświn to niektóre gatunki, które wszyscy znamy, ale możemy nie wiedzieć, że są one w poważnym
niebezpieczeństwie. Dlatego nie zapominaj o następujących rzeczach!

Unikaj plastiku

Używaj mniej plastikowych produktów: Nie tylko plaże są pełne plastiku, wnętrze mórz i oceanów stało się dużymi składowiskami odpadów.

Kupuj produkty z owoców morza, które są ze zrównoważonego połowy: zastanów się jakie ryby jesz.

Używaj produktów ulegających biodegradacji na plażach: abyś nie zostawił po sobie zanieczyszczającego śladu, spędzając czas na plaży.

Zmniejsz emisję CO2 i zużycia energii: Kontroluj swój ślad węglowy! Emisje CO2 mają wpływ na zmiany klimatyczne, a to na ocieplenie oceanów. Wszystko jest ze sobą połączone.

Kupuj odpowiedzialnie

Nie kupuj przedmiotów wykonanych z żółwi, rekinów, wielorybów lub innych gatunków morskich: konsumpcja przedmiotów, które zostały wyprodukowane w całości lub częściowo z morskiej fauny lub flory może prowadzić do nadmiernej eksploatacji ekosystemów morskich.

Podróżuj odwiedzać miejsca nadmorskie z odpowiedzialnością i szacunkiem: Nie ma nic lepszego niż możliwość korzystania z wody morskiej i jej krajobrazu, ale trzeba to robić z szacunkiem przez cały czas.

Nie wyrzucaj niedopałków papierosów na ulicę: Wiele z nich kończy się w wodzie i zawiera wiele pierwiastków chemicznych, które są silnymi zanieczyszczeniami wody i mogą zostać spożyte przez zwierzęta morskie.