Jak ciekawie i smacznie przygotować śledzia?

Przepisy kulinarne z ryb to morze możliwości. A śledź w przyprawach korzennych to zjawisko niespotykane. Do przygotowania 4 porcji potrzeba około pół kilograma filetów śledziowych. Kilka łyżek oleju o niesamowitym aromacie, który nabiera smaku i zapachu od swojskiego lnicznika siewnego.

Ciekawe pomysły na przygotowanie śledzia

Tłoczony jest z tej rośliny na zimno i otrzymuje od niej charakterystyczny posmak gorczycy i słodkiej cebulki. Z przypraw korzennych potrzebne będą goździki, anyż w gwiazdkach, kilkanaście ziaren czarnego aromatycznego pieprzu, odrobina cynamonu i szczypta gałki muszkatołowej. A także tradycyjnie ziele angielskie i liście laurowe. Śledź od wieków stanowi ważny element kuchni polskiej. Wspomniany olej świetnie komponuje się ze śledziami. Uzupełniając się smakiem i aromatem, tworzą zgrabną całość.

Śledzie należy wyjąć z zalewy i wypłukać. Jeśli są zbyt słone, należy wymoczyć je w wodzie lub mleko. Gotowe i wysuszone płaty śledziowe trzeba pokroić. Wszystko zależy od gustu, można je kroić nawet bardzo drobno. Przypominają wtedy sałatkę. Można je też pokroić w kawałki, które później będzie można jeść jedynie widelcem bez dzielenia na mniejsze części. Przyprawy korzenne należy zmielić lub zmiażdżyć w moździerzu. A następnie posypać nimi pokrojone śledzie. Wstępnie wymieszać. Teraz można zalać całość olejem. Na brzegi półmiska wkładamy liście laurowe, Wkładamy zalane olejem śledzie i wtykany między kawałki ryby kilka ziaren z angielskiego ziela.

Jeśli dysponujemy czasem śledzie z wszystkimi przyprawami, możemy złożyć do dużego słoja, zakręcić go wieczkiem i przez dzień lub dwa obracać słoikiem, żeby olej dotarł wszędzie. A zawarte w nim aromaty i ziół spenetrować każdy zakamarek.

Więcej ciekawych przepisów na dania rybne znajdziesz w serwisie www.filet.pl.