Kiedy należy unikać jedzenia ryb?

1. Alergia na ryby

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alergie pokarmowe to niepożądane reakcje na pokarm, które są spowodowane przez mechanizm immunologiczny. Międzynarodowa instytucja zidentyfikowała ponad 70 czynników wyzwalających choroby pokarmowe. Ryby są jednym z najczęściej spotykanych.

Objawy alergii na ryby pojawiają się zwykle natychmiast lub w ciągu pierwszej godziny po spożyciu pokarmu. Najczęstsze objawy to świąd ust lub gardła z lub bez zaczerwienienia lub pokrzywki. Na twarzy i ciele mogą wystąpić bąble, obrzęk warg, powiek lub uszu. W ciągu pierwszej godziny po spożyciu mogą również wystąpić wymioty lub biegunka. W takich przypadkach rozwiązanie polega na wyeliminowaniu z diety ryb, rybnych produktów ubocznych oraz produktów, które mogą zawierać komponent rybny jako składnik.

2. Zatrucie histaminą

Zatrucie histaminą to forma zatrucia pokarmowego, która często jest mylona z alergią pokarmową, ponieważ daje podobne objawy (m.in. zaczerwienienie twarzy i ciała, nudności, pieczenie w ustach czy ból głowy). Objawy toksyczności zwykle zaczynają się w ciągu pięciu do 30 minut po spożyciu.

Zanieczyszczenie histaminą może pochodzić również z win czy kiełbas, ale to ryby są najczęstszym pokarmem, który je wywołuje. Niektóre rodzaje ryb są bardziej narażone na toksyczność histaminy: tuńczyk, makrela, sardela, śledź, ryba cytrynowa i marlin. Zanieczyszczenia te powstają w wyniku przechowywania w nieodpowiedniej temperaturze lub niehigienicznego obchodzenia się z nimi. Obecność dużych ilości histaminy jest więc wskaźnikiem braku świeżości.

3. Kwas moczowy, uważaj na tłuste ryby

Hiperurykemia występuje, gdy kwas moczowy gromadzi się we krwi. Czasami organizm produkuje go za dużo, nie jest on prawidłowo eliminowany lub spożywa się zbyt wiele pokarmów bogatych w puryny. Osoby z tym schorzeniem powinny ograniczyć lub unikać spożywania takich pokarmów jak tłuste mięsa, podroby, owoce morza i tłuste ryby.

Podczas gdy większości populacji zaleca się spożywanie tłustych ryb co najmniej dwa razy w tygodniu, osoby cierpiące na hiperurykemię powinny ograniczyć ich spożycie do maksymalnie jednego razu w tygodniu. W przypadku wysokiego poziomu kwasu moczowego w organizmie zaleca się zastąpienie tłustych ryb białymi, które mają niższą zawartość tłuszczu i puryn. Dobrym zastępnikiem jest halibut. Tutaj poznasz przepis na halibuta z sosem chimichurri: https://www.kcal.pl/filety-z-halibuta-z-sosem-chimichurri-i-pietruszka-jak-przygotowac-ten-zdrowy-obiad/